Napište nám

Elektronický podpis vs. datová schránka: Potřebujete obojí?

Elektronická komunikace s úřady má své nesporné výhody – neomezují vás úřední hodiny, nemusíte řešit nekonečné fronty a ušetříte si čas strávený na cestě. Vše vyřídíte z pohodlí domova a s trochou nadsázky by se dalo říct, že vlastně nemusíte ani vstávat z postele. Stačí pár kliknutí a podáte daňové přiznání, získáte výpisy z rejstříku a nebo odešlete příslušné dokumenty na Úřad práce. Zní to lákavě, že ano? Pokud však chcete začít s úřady komunikovat on-line, musíte si pořídit datovou schránku nebo elektronický podpis.

Proč se vyplatí komunikovat s úřady on-line?

 • Elektronická komunikace je bezesporu pohodlnější než osobní návštěva úřadu. Navíc není omezena úředními hodinami.
 • Chcete-li urychlit zpracování vašeho požadavku, pošlete ho v elektronické formě. Sami úředníci totiž potvrzují, že on-line komunikace je mnohem rychlejší.
 • Pokud vás tlačí čas a máte poslední den na to, abyste dodrželi lhůtu nebo podali námitku, on-line komunikace je ve vaší aktuální situaci ideální. Není totiž vázána na osobní návštěvu či dodání doručovatelem.
 • Ve světle událostí z minulého roku je navíc patrná ještě jedna výhoda – on-line komunikace je v situacích, kdy se snažíme o sociální distanc, jednoznačně bezpečnější.

V případě, že zatím s elektronickou komunikací nemáte velké zkušenosti, možná vám v hlavě vyvstala otázka, co všechno musíte zařídit předtím, než výhod výměny informací on-line začnete využívat. Potřebujete datovou schránku? Elektronický podpis? Nebo snad obojí? A proč nestačí obyčejný e-mail?

E-mail může poslat kdokoliv

Pokud jde o e-mail, je nutné vzít v úvahu, že nesplňuje právní požadavky na formu většiny písemností, které se posílají úřadům. Nedokáže totiž ani zdaleka zaručit, že e-mail opravdu odeslal ten, za koho se pisatel vydává. Bez toho však není možné vyřídit téměř nic. Výjimkou může být maximálně zaslání některých typů písemností, například žádosti o poskytnutí informací. Abyste mohli prostřednictvím e-mailu komunikovat i ohledně jiných věcí, je nutné zasílané dokumenty opatřit uznávaným elektronickým podpisem.

Uznávaný elektronický podpis získáte u certifikačních autorit

Uznávaný elektronický podpis lze vytvořit díky kvalifikovanému certifikátu. První možností, jak tento certifikát získat, je vyplnění žádosti na internetových stránkách akreditovaných certifikačních autorit (První certifikační autorita, eIdentity, PostSignum) a následná návštěva kontaktního místa, kde bude potvrzena vaše totožnost. Druhou variantou je využití externí registrační autority, která vám pomůže certifikát vyřídit a nastavit z pohodlí vašeho domova či kanceláře. Vydaný certifikát pak platí většinou po dobu jednoho roku (jedna z nejčastěji využívaných certifikačních autorit PostSignum však poskytuje i certifikáty tříleté). Vydání, stejně jako každé obnovení certifikátu, je zpoplatněno.

Kdy využijete elektronický podpis?

Elektronický podpis využijete v případech, kdy nepotřebujete potvrzení o odeslání, doručení či přečtení zprávy. E-mail opatřený elektronickým podpisem se totiž chová jako úplně běžný e-mail, takže se může stát, že se neodešle z důvodu technické chyby a nebo že příjemci spadne do složky se spamem. Na druhou stranu však zprávy se zaručeným elektronickým podpisem můžete posílat i do zahraničí, na rozdíl od zpráv přes datovou schránku, která funguje pouze pro komunikaci v rámci ČR.

Získání datové schránky je bezplatné

Datovou schránku je možné získat bezplatně, stačí o ni jen požádat Ministerstvo vnitra. To můžete udělat buď poštou, zasláním formuláře s ověřeným podpisem, osobně na Czech POINTu, případně přímo na podatelně Ministerstva vnitra a nebo e-mailem opatřeným uznávaným elektronickým podpisem, který pošlete na adresu posta@mvcr.cz.

Datová schránka by vám měla být zřízena do 3 dnů od podání žádosti. Následně vám bude sděleno její identifikační číslo a přihlašovací údaje. Pak už se stačí jen přihlásit, čímž se schránka aktivuje.

Kdy využijete datovou schránku?

Datovou schránku využijete v případě, že potřebujete garanci doručení. V okamžiku odeslání jste totiž vyrozuměni o tom, zda schránka příjemce existuje, případně zda je znepřístupněna nebo zrušena. Dokumenty zaslané do datové schránky se navíc po 10 dnech automaticky považují za doručené.

Datová schránka nahrazuje jak elektronický, tak i vlastnoruční podpis – úkon učiněný datovou schránkou má tedy stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsaný.

Využívání datové schránky má však i své nevýhody. Obsah doručených zpráv je totiž po 90 dnech mazán, a tak je potřeba důležité informace ze schránky ukládat. Neumožňuje také komunikaci s konkrétními úředníky, ale pouze s úřadem jako takovým, a zprávy nejdou posílat do zahraničí.

Sdílet článek

Máte zájem o zřízení elektronického podpisu?

Elektronický podpis pro firmy a organizace

3 900 Kč Návštěva specialisty u vás
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

Obnova certifikátu PostSignum

2 500 Kč Návštěva specialisty u vás
nebo
1 200 Kč Pomoc on-line a tel. (1 podpis)
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

  Nezávazná poptávka

  Odeslání poptávky vás k ničemu nezavazuje. Budeme Vás kontaktovat do 24 hod. s dalším postupem.
  Ceny jsou uvedeny bez DPH. Doprava po Praze, Brně, Zlíně a Ostravě ZDARMA. Zobrazit kompletní ceník pro více informací.

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!