Napište nám

Certifikát elektronického podpisu není kvalifikovaný“ – co s tím?

Jakmile na vás při práci s počítačem vyskočí chybová hláška, většinou můžete už dopředu tušit, že máte před sebou pár nepříjemných chvil. Pokud jste však dříve vyexportovali kvalifikovaný certifikát a některá z aplikací pro podání nabídky na veřejnou zakázku (např. EZAK) začne hlásit, že „certifikát elektronického podpisu není kvalifikovaný, nebo neobsahuje úplnou certifikační cestu“ může to být vážný problém. Hlavně když vás tlačí čas a potřebujete nabídku odeslat co nejdříve. Jak tedy tuto chybovou hlášku vyřešit?

Příčinou toho, že vám aplikace hlásí „Certifikát elektronického podpisu není kvalifikovaný, nebo neobsahuje úplnou certifikační cestu. Prosím použijte správný certifikát. The certification chain is too short. It should consist of at least 2 certificates.“ většinou bývá chybný export certifikátu do formátu PFX, respektive P12.

Je to problém, který nejčastěji vzniká na počítačích s operačním systémem Mac OS, potrápit však umí také uživatele Windows. Jde o to, že ve vyexportovaném souboru nejsou všechna potřebná data.

Důvodem je obecné nastavení prostředí operačního systému, které například u Mac OS nedovolí z aplikace pro správu certifikátů, z Klíčenky, vygenerovat všechny vlastnosti certifikátu. Vyexportovaný soubor tak není kompletní a chyba je na světě.

Jak z toho ven? Nejjednodušším řešením je export certifikátu v operačním systému Windows, a to nejen s privátním klíčem, ale také se všemi rozšířenými vlastnostmi. Aby se tak stalo, musíte si obě výše zmíněné možnosti zaškrtnout v programu certmgr.msc (Nástroj Správce certifikátů).

Vzniklý soubor s příponou .PFX pak stačí jednoduše naimportovat zpět do Mac OS a použít ho v příslušné aplikaci, například při zmíněném podání nabídky na veřejnou zakázku nebo při žádosti v rámci dotačních programů.

Pokud aktuálně nemáte přístup k zařízení s operačním systémem Windows, a nebo se vám exportováním certifikátu zkrátka nechce ztrácet čas, kontaktujte nás. Veškeré nastavení jsme vám schopni provést online (vzdáleně), například prostřednictvím aplikace TeamViewer.

Sdílet návod

Máte zájem o zřízení elektronického podpisu?

Elektronický podpis pro firmy a organizace

3 900 Kč Návštěva specialisty u vás
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

Obnova certifikátu PostSignum

2 500 Kč Návštěva specialisty u vás
nebo
1 200 Kč Pomoc on-line a tel. (1 podpis)
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

  Nezávazná poptávka

  Odeslání poptávky vás k ničemu nezavazuje. Budeme Vás kontaktovat do 24 hod. s dalším postupem.
  Ceny jsou uvedeny bez DPH. Doprava po Praze, Brně, Zlíně a Ostravě ZDARMA. Zobrazit kompletní ceník pro více informací.

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!