Napište nám

Jaké jsou odlišnosti elektronických podpisů typu PAdES, XAdES, CAdES a jejich následné varianty?

Jaké jsou odlišnosti elektronických podpisů typu PAdES, XAdES, CAdES a jejich následné varianty?

PAdES je akronym pro PDF pokročilý elektronický podpis (PDF Advanced Electronic Signatures). Je to technický standard, týkající se balíčků rozšíření a pravidel, která platí při elektronickém podepisování PDF dokumentů. Hlavní výhodou některých PAdES je, že dokumenty mohou zůstat platné delší dobu i pokud samotný kvalifikovaný certifikát již vyprší. Také umožňuje validaci dokumentů zpětně, když vzniknou nové verze PDF a tak vám zajistí integritu vašich uložených dokumentů. 

XAdES (XML Advanced Electronic Signatures) a CAdES (CMS Advanced Electronic Signatures) jsou akronymy pro XML a CMS pokročilý elektronický podpis. Ve své podstatě se jedná o rámec, jak pracovat s XML a CMS daty a elektronickými podpisy tak, aby bylo možné ověřit původ a majitele dat ve zmíněných formátech. 

Nyní si vysvětlíme základní rozdělení PAdES dokumentů. Podle Evropské vyhlášky existují celkem 4 základní úrovně podepisování. Obdobné je to pak také u CAdES a XAdES.

 • PAdES B-B: znamená základní podpis, jehož validitu je možné ověřit po dobu platnosti certifikátu a to na jeden, či tři roky. Zrušení certifikátu jeho platnost také ruší.
 • PAdES B-T: Toto je podpis obsahující navíc časové razítko, které se stává se součástí dokumentu v jeho nepodepsaných datech. Razítko pak umožňuje prodloužení platnosti podpisu i po jeho expiraci a to na pět let. Časová razítka je mj. možné zakoupit na našem e-shopu
 • PAdES B-TL: Tento druh podpisu zahrnuje oba zmíněné podpisy, navíc pak také obsahuje všechny potřebné materiály nebo odkazy na materiály nutné pro ověření platnosti podpisu. Ty musí být obsažené v nepodepsaných datech podpisu, který je součástí konkrétního dokumentu.
 • PAdES B-TLA: Pro tento podpis se využívají předchozí varianty, navíc však musí obsahovat nejen zmíněné materiály, ale navíc ale i časové razítko pro ně. To pak zajišťuje že data, potřebné pro ověření, a odkazy na ně jsou platná a validní v daný času podpisu dokumentu. Pro to aby byla dlouhodobě zachována platnost těchto dokumentů, je potřebné pravidelně vkládat časové razítko a tím obnovovat platnost celého dokumentu.

V praxi PAdES B-TL a PAdES B-TLA znamenají to, že ve zmíněných datech dokumentu musí být připojené například seznamy zneplatněných certifikátů od certifikačních autorit a dále také záznam o pravosti podpisů a další specifikace, aby byly právně ověřitelné.  

Acrobat reader umí již v základní verzi pracovat s B-B a B-T formáty PDF. Pokud potřebujete některý z výše uvedených typů elektronických podpisů použít, neváhejte se nám ozvat prostřednictvím nezávazné poptávky, nebo napsat na obchod@elektronickypodpis.cz. Navrhneme vám optimální řešení.

Sdílet článek

Máte zájem o zřízení elektronického podpisu?

Elektronický podpis pro firmy a organizace

3 900 Kč Návštěva specialisty u vás
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

Obnova certifikátu PostSignum

2 500 Kč Návštěva specialisty u vás
nebo
1 200 Kč Pomoc on-line a tel. (1 podpis)
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

  Nezávazná poptávka

  Odeslání poptávky vás k ničemu nezavazuje. Budeme Vás kontaktovat do 24 hod. s dalším postupem.
  Ceny jsou uvedeny bez DPH. Doprava po Praze, Brně, Zlíně a Ostravě ZDARMA. Zobrazit kompletní ceník pro více informací.

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!