Napište nám

Elektronický podpis v rámci Autorizovaných metrologických středisek (AMS)

Metodický pokyn pro metrologii, jenž byl schválen v roce 2023, upravuje formy zpracování Výstupních dokumentů. Těmi jsou například:

 • ověřovací list,
 • rozhodnutí o zamítnutí stanoveného měřidla,
 • osvědčení o přezkoušení stanoveného měřidla.

Tyto Výstupní dokumenty mohou být vyhotoveny:

a) v listinné podobě, kde platnost dokumentu je stvrzena otiskem úředního razítka AMS vyhotoveného podle vyhlášky příloha č. 8 a podpisem (odpovědné osoby)

b) v elektronické podobě, kde platnost dokumentu je stvrzena kvalifikovaným elektronickým podpisem. V dokumentu se digitalizovaný otisk razítka AMS neuvádí. V případě konverze digitálního dokumentu do listinné podoby, provedené v AMS, musí být tento opatřen otiskem razítka AMS.

Požadavek na otisk razítka AMS ve smyslu zákona se tedy při vyhotovování dokumentů v elektronické podobě neuplatní. Více informací naleznete na https://www.unmz.cz/metrologie/autorizace/autorizovana-metrologicka-strediska/ 

Nyní si více přibližme, co znamená Kvalifikovaný elektronický podpis. Kvalifikovaný elektronický podpis musí být vytvořen kvalifikovaným prostředkem pro vytváření podpisů (USB token, čipová karta) a musí být založen na kvalifikovaném certifikátu pro elektronické podpisy. Dle nařízení eIDAS má kvalifikovaný elektronický podpis právní účinek rovnocenný podpisu vlastnoručnímu. Zároveň je kvalifikovaný elektronický podpis založený na kvalifikovaném certifikátu vydaný v jednom členském státě, uznáván jako kvalifikovaný elektronický podpis ve všech členských státech. Pokud to tedy zjednodušíme, je nutné kvalifikovaný certifikát generovat již na začátku do USB tokenu, nebo čipové karty. Pozdější importy hotových kvalifikovaných certifikátů nebudou mít povahu kvalifikovaného elektronického podpisu. Se zřízením kvalifikovaného elektronického podpisu vám rádi pomůžeme. Stačí nám napsat přes formulář níže, nebo na info@elektronickypodpis.cz.

Elektronickým podpisem je možné taktéž podepisovat i další dokumenty, jako jsou faktury, smlouvy, interní dokumentace (postupy, interní normy apod.), ale i například e-mailové zprávy apod.

Sdílet článek

Máte zájem o zřízení elektronického podpisu?

Elektronický podpis pro firmy a organizace

3 900 Kč Návštěva specialisty u vás
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

Obnova certifikátu PostSignum

2 500 Kč Návštěva specialisty u vás
nebo
1 200 Kč Pomoc on-line a tel. (1 podpis)
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

  Nezávazná poptávka

  Odeslání poptávky vás k ničemu nezavazuje. Budeme Vás kontaktovat do 24 hod. s dalším postupem.
  Ceny jsou uvedeny bez DPH. Doprava po Praze, Brně, Zlíně a Ostravě ZDARMA. Zobrazit kompletní ceník pro více informací.

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!