Napište nám

Elektronický podpis na Mac OS

Ačkoli jsou produkty Apple s operačním systémem Mac OS oblíbené pro svoji uživatelskou přívětivost, práce s certifikáty může být pro někoho obtížná. V tomto článku si ukážeme postupy, jak žádost o certifikát v tomto prostředí vytvořit, jak certifikát do počítače importovat a jak jej exportovat do formátu PFX resp. P12. Pokud vás nicméně tíží termín (např. podání nabídky na veřejnou zakázku apod.), nebo zkrátka nechcete s celým nastavením trávit čas, rádi vám vše zařídíme během cca hodinového setkání. Více se dočtete na stránce Zřízení elektronického podpisu.

1/ Generujeme žádost o certifikát

Standardní aplikace iSignum pro generování žádostí o certifikát není pro Mac OS (funguje pouze ve Windows) podporována, tzn. zde půjdeme jinou cestou, a to přes Finder nebo tlačítko F4 přejdeme do aplikace Klíčenka. V ní přes hlavní menu vytvoříme žádost o certifikát dle přiloženého obrázku.

Vyplníme e-mail (pod ním bude certifikát následně veden), jméno a příjmení. Adresu CA není nutné zadávat. Soubor dále uložíme na disk.

žádost o certifikát elektronický podpis Klíčenka

S tímto souborem pak můžeme dojít na Českou poštu (ovšem s veškerými vyplněnými dokumenty – smlouva atd.).

2/ Import certifikátu

Jakmile máme s Českou poštou uzavřenou smlouvu o poskytování certifikačních služeb, na pobočce jsme předali vygenerovanou žádost, zbývá jimi vytvořený certifikát importovat do počítače.

 1. Klikneme na odkaz, který nám přišel do e-mailu pro stažení certifikátu.
 2. Soubor otevřeme a v Klíčence nastavíme.
 3. Po jeho otevření je nutné změnit Důvěryhodnost na Vždy důvěřovat.
  certifikát Vždy důvěřovat Mac OS - Elektronický podpis
 4. Importovat stejným způsobem certifikáty autority a nastavit jejich důvěryhodnost – ke stažení na https://www.postsignum.cz/certifikaty_autorit.html

3/ Export certifikátu

Některé aplikace neumí pracovat s prostředím Mac OS a některými prohlížeči. Často se tak stává na některých portálech pro podání nabídky na veřejnou zakázku apod. V takovém případě je nutné vložit exportovaný formát certifikátu s privátním klíčem. Export vytvoříme takto:

 1. V Klíčence si rozbalíme daný certifikát, aby se nám zobrazil privátní klíč (s ikonkou klíče).
 2. Na privátní klíč klikneme pravým tlačítkem a zvolíme položku Exportovat.
 3. Spustí se průvodce exportem. V dalším kroku si zvolíte vlastní heslo a to potvrdíte. Soubor uložíte na vybrané místo.
 4. Upozornění: z naší zkušenosti portály i přesto tento podpis neakceptují a aplikace pak hlásí: Certifikát elektronického podpisu není kvalifikovaný, nebo neobsahuje úplnou certifikační cestu. Prosím použijte správný certifikát. The certification chain is too short. It should consist of at least 2 certificates. Důvodem je fakt, že se z Klíčenky na Mac OS neexportují všechny rozšířené vlastnosti a cesty k certifikátu. Výsledkem je tato hláška a nemožnost registraci provést. V takovém případě doporučujeme prvotní generování žádosti, import a export certifikátu provést pod Windows a následně importovat do Mac OS.
Sdílet článek

Máte zájem o zřízení elektronického podpisu?

Elektronický podpis pro firmy a organizace

3 900 Kč Návštěva specialisty u vás
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

Obnova certifikátu PostSignum

2 500 Kč Návštěva specialisty u vás
nebo
1 200 Kč Pomoc on-line a tel. (1 podpis)
364 Kč Kvalifikovaný certifikát

  Nezávazná poptávka

  Odeslání poptávky vás k ničemu nezavazuje. Budeme Vás kontaktovat do 24 hod. s dalším postupem.
  Ceny jsou uvedeny bez DPH. Doprava po Praze, Brně, Zlíně a Ostravě ZDARMA. Zobrazit kompletní ceník pro více informací.

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!

  Děkujeme za Vaši nezávaznou poptávku.

  Do 24 hodin se Vám ozveme s nabídkou a dalším postupem. Hezký den!